BIO-KULT INFANTIS za zdravlje naših mališana od prvog dana života

Mikrobiom čini zajednica mikroorganizama (mikrobiota) i njihovog okruženja, čije karakteristike predstavljaju rezultat upravo aktivnosti samih mikroorganizama. Mikrobiom se takođe naziva i poslednji organ (engl. „last organ“), čime se dodatno naglašava njegov značaj u organizmu. Mikrobiom creva čine mikroorganizmi koji se nalaze u debelom crevu, a za koje je pokazano da imaju veoma važne nutritivne, metaboličke i imunske efekte. Prve tri godine života osim što karakteriše intenzivan rast i razvoj naših mališana, takođe predstavlja i ključan period tokom kojeg se uspostavlja interakcija domaćin-mikrobiom. Pokazano je da bakterijska kolonizacija creva novorođenčeta pozitivno utiče na imunitet crevne sluzokože, apsorpciju hranljivih materija, varenje, i samu crevnu pokretljivost. Eubioza je termin koji se odnosi na ravnotežu u mikrobiomu (preovlađuju sojevi bakterija Bifidobacterium, Lactobacillus, Propionibacterium). Suprotno, disbioza predstavlja poremećaj u odnosu i broju ovih mikroorganizama, što može biti uzrok velikog broja oboljenja.Sve veći broj studija pokazuje da je poremećaj u sastavu našeg mikrobioma u vezi sa pojavom brojnih patoloških stanja – zapaljenske, atopijske i autoimune bolesti. Tako je pokazano da kao posledica disbioze u novorođenačkom uzrastu može doći do pojave grčeva kod beba, većeg rizika za pojavu infekcija, a kasnije i razvoja sindroma nervoznih creva, zapaljenskih bolesti creva, pa čak i pojave tumora, atopijskog dermatitisa, astme, celijakije​, šećerne bolesti, gojaznosti,​funkcionalnih, neuroloških i psihičkih poremećaja (migrena, multipla skreroza, sindrom hroničnog umora, bipolarni poremećaj, autizam).

Pokazano je da su najčešći uzroci disbioze u neonatalnom uzrastu carski rez, primena antibiotske terapije, prevremeni porođaj i odsustvo dojenja.Utvrđeno je da se vrste i broj dobrih bakterija u crevima novorođenčeta značajno razlikuju nakon prirodnog porođaja i carskog reza. Primena antibiotske terapije tokom prve godine života povezana je sa smanjenjem mikrobne raznovrsnosti do navršene treće godine života. Mikrobiom prevremeno rođenog deteta karakteriše odložena kolonizacija, manja raznolikost, manji ukupni broj korisnih bakterija, i veća sklonost za naseljavanje patogenih mikroorganizama. Takođe, majčino mleko, pored svojih već jako dobro poznatih nutrtitivnih, razvojnih, imunskih i zaštitnih uloga, sadrži u sebi i ”dobre” bakterije koje ulaze u sastav crevne mikrobiote (Bifidobacterium, Lactobacillus, Streptococcus).

Dosadašnja istraživanja su jasno pokazala da je moguće korigovati sastav i funkciju mikrobiote kod prevremeno rođene dece, novorođenčadi na terapiji antibioticima i rođenih carskim rezom suplementacijom probioticima zajedno sa makar parcijalnim dojenjem. Probiotici se definišu kao živi mikroorganizmi koji ostvaruju pozitivan efekat po zdravlje domaćina, kada se primene u odgovarajućim količinama. Metabolički proizvodi probiotskog mikrobioma oblikuju crevnu mikrobiotu na više načina. Sa jedne strane pojačavaju kiselost u crevima i na taj način usporavaju rast ”loših” mikroorganizama koji su manje tolerantni na ovakvo okruženje. Dalje, nekoliko probiotskih sojeva proizvodi bakteriocine, koji imaju antibakterijska svojstva (inhibišu rast konkurentskih bakterija). Bakteriocini koje proizvode Lactobacillus vrste su najviše proučavane sa naglaskom na njihovoj sposobnosti da usporavaju rast tzv. „loših bakterija“. Dosadašnja istraživanja su jasno pokazala da višekomponentni probiotski preparati imaju prednost u odnosu na jednokomponentne preparate već u novorođenačkom uzrastu kod dece rođene prevremeno, carskim rezom, koja samo delimično ili uopšte nisu dojena i/ili kod onih kod kojih je primenjena antibiotska terapija.  Kao jedan od proizvoda koji se ističe u ovoj grupi je Bio-kult infantis, koji sadrži 7 različitih probiotskih sojeva iz grupe Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus, a za koje je pokazano da su efikasni za primenu već od prvog dana života, pa i nadalje tokom odojačkog perioda i prvih godina života. Upotreba Bio-kult infantisa se pokazala efikasnom u prevenciji pojave dijareje, kao i održanju eubioze, tokom i nakon primene antibiotske terapije. Takođe, postoji i jaka preporuka za korišćenje ove kombinacije probiotskih sojeva u prevenciji i smirivanju atopijskog dermatitisa. Bio-kult infantis koriguje disbiozu kod dece rođene carskim rezom, kao i kod prevremeno rođene dece, i smanjuje rizik od razvoja infekcija. Korekcija disbioze upravo je važna i u cilju sprečavanja ili umanjenja tegoba izazvanih upornim grčevima kod beba. Vrlo je važno napomenuti da se optimalan učinak probiotika postiže kod dece koja su na prirodnoj ishrani, s obzirom da majčino mleko sadži u sebi prebiotike tj. takozvanu hranu za probiotke (frukto/galakto oligosaharidi (HMO)). Upravo Bio-kult infantis u svom sastavu sadrži i fruktooligosaharide, što dodatno pospešuje i osigurava učinkovitost probiotskih svojeva koji ulaze u sastav ovog preparata, posebno kod novorođenčadi i odojčadi koja se samo delimično ili uopšte ne hrane majčinim mlekom.

Autor teksta: dr sci med Tamara Šljivančanin Jakovljević

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *