Kandida – pošast modernog doba
Mnoge vrste gljivica fiziološki naseljavaju organe za varenje i organe za reprodukciju, ali pod određenim uslovima mogu da postanu patogene i dovedu do zdravstvenih problema.
U normalnim okolnostima, kontrolu nad gljivicama održavaju bakterije fiziološke crevne flore, uravnotežena pH vrednost i imunološki sistem.
Međutim, savremeni stil života, brza hrana, preteran unos šećera i brašna, stres, učestala preporuka antibiotika, pilule za kontracepciju i drugi lekovi mogu da poremete crevnu floru (disbioza), kada se smanjuje broj korisnih, a prekomerno razmnožavaju loši mikroorganizmi, uključujući gljivice.
Najčešća infekcija je infekcija gljivicom Candida albicans koja napada kožu i nokte, zatim oralnu, vaginalnu, urinarnu i analnu sluznicu, a može se desiti da napadne i slizokožu bronhija i pluća.
Kako kandida napada naše telo?
Parazitski oblik kandide u organizmu izlučuje štetne materije koje opterećuju jetru i celo telo. Na primer, kandida može da proizvede vrstu lažnog estrogena koji šalje telu signal da ga ima dovoljno, čime narušava njegovu prirodnu sintezu i može dovesti do poremećaja menstrualnog ciklusa.
Ako se u organizam unosi dosta šećera, gljivica može proizvesti etanol i acetaldehid, koji se primećuje kroz neprijatan zadah iz usta, a takođe može izazvati probleme s koncentracijom, hronični umor, česte glavobolje, psihičku nestabilnost, promene raspoloženja i izraženiji PMS.
Kako da znate da nešto nije u redu?
U zavisnosti od područja u kom je nastalo prekomerno razmnožavanje kandide javljaju se različiti simptomi:
- snažna želja za slatkom hranom, hlebom, testeninom, itd.
- neprijatan zadah iz usta;
- bele naslage na jeziku;
- nadutost tokom i posle jela, gasovi, osećaj sitosti;
- infekcije i upale, česte prehlade;
- alergija ili preosetljvost;
- suva sluzokoža, suva koža, ekcem;
- poremećena koncentracija šećera u krvi;
- hladne ruke i stopala;
- hemoroidi;
- proliv ili zatvor;
- vaginalna infekcija i/ili bol;
- svrab u intimnom predelu;
- vaginalni sekret…
Statistika pokazuje da svaka treća osoba u zapadnim zemljama ima ili je imala jedan od parazitskih oblika kandide.
Najčešći uzroci infekcije kandidom su isti oni koji dovode do neravnoteže crevne flore, kao što su:
- preteran unos industrijski obrađene hrane, šećera i skroba,
- antibiotici, kontracepcijske pilule i kortikosteroidi,
- hormonalne promene,
- osetljivost na gluten i kazein,
- nedostatak želudačne kiseline,
- stres i infekcije uopšte.
Razrešite sumnju
Prisutnost kandide može se dijagnostikovati pomoću testova. Laboratorije rade analizu stolice ili mokraće na gljivice, odnosno analizu ispljuvka ili krvi na anti-kandida antitela.
Kako sprečiti kandidu?
Problem kandida infekcije može se rešiti radikalnom promenom načina ishrane uz nekoliko meseci stroge dijete siromašne ugljenim hidratima i bogate prirodnim mastima, kojom se ne ograničava količina hrane nego samo vrsta. Više o tome saznaćete u nekom od narednih tekstova.
Bio-Kult® kapsule sadrže 14 sojeva probiotskih kultura, korisnih bakterija, koje održavaju ravnotežu i prirodni imunitet digestivnog sistema. Primenjuju se kod smetnji sa varenjem kod:
- Sindroma preosetljivih creva – spastični kolon ili sindrom iritabilnog kolona;
- Upalnih procesa creva;
- Dugotrajnog korišćenja antibiotika;
- Proliva;
- Putovanja.
Probiotske kulture u proizvodu, zahvaljujući tehnološkom procesu mikroenkapsulacije, dokazano su otporne na želudačnu kiselinu i stabilne su na sobnoj temperaturi. Proizvod je bez konzervansa, veštačkih boja i aroma. Više saznajte ovde.
Komentariši